BÓLE PODBRZUSZA

Bóle, które występują poniżej pępka mogą być kojarzone z wieloma przyczynami. Jedną z najczęściej występujących jest czynnościowy stan zapalny w miednicy mniejszej, związany z miesiączką. Jednak bóle brzucha, pojawiające się cyklicznie, nie zawsze wpisują się w fizjologiczną normę.
Miednica jest pierścieniem kostnym, który osłania narządy podbrzusza takie jak macica, przydatki, pęcherz moczowy i jelito. Dlatego podczas analizowania dolegliwości w tej okolicy trzeba rozważyć wiele możliwości. Charakter bólu, dynamika bólu, zależność od fazy cyklu miesięcznego, diety, stresu, wysiłku fizycznego czy urazu mogą wskazywać na jego przyczynę.
Każdy, niepokojący, przedłużający się ból powinien być skonsultowany z lekarzem. Warto umówić się na konsultację ginekologiczną w celu oceny, czy przyczyna bólu podbrzusza wiąże się z narządem rodnym.

Odpowiedz sobie na kilka pytań przed wizytą:

W którym dokładnie miejscu czujesz ból?
Kiedy zaczął się ból?
Czy od początku trwania ma on stałe nasilenie?
Jaki ma charakter? (ostry, kłujący, skurczowy, pulsujący, rwący, uciskowy, promieniujący) Jakie objawy towarzyszą bólowi? Możliwe objawy:
- temperatura ciała powyżej 38’C
- biegunka lub zaparcia
- krwawienie przy wypróżnianiu lub oddawaniu moczu
- nudności, wymioty
- silne osłabienie
- bóle i/lub drżenie mięśni
- bóle stawowe
- krwawienie z dróg rodnych niezwiązane z miesiączką

Jakie badania warto zrobić przed wizytą?

Ból brzucha jest częstą dolegliwością. Ważne jest, aby nie bagatelizować silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W takiej sytuacji powinnaś wykonać następujące badania:
- morfologia
- APTT, INR, fibrynogen - CRP
- sód, potas
- próby wątrobowe
- próby nerkowe - betaHCG
- badanie ogólne moczu
- badanie kału na krew utajoną

Możliwe przyczyny bólów brzucha:

- pęknięcie torbieli jajnika
- pęknięcie torbieli okołojajowodowej
- skręt przydatków
- ciąża pozamaciczna
- poronienie
- zaburzenie statyki narządów rodnych
- mięśniaki macicy
- nowotwory narządów rodnych
- choroby zapalne narządów rodnych
- endometrioza
- zrosty wewnątrzotrzewnowe
- zapalenie wyrostka robaczkowego
- zapalenia uchyłków jelitowych
- nieswoiste zapalenia jelit
- nadwrażliwość pokarmowa
- alergie pokarmowe
- celiakia
- choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego - nowotwory jelita
- zapalenie układu moczowego
- kamica nerkowa
- nowotwory układu moczowego

Jakie są najczęstsze, ginekologiczne przyczyny bólów brzucha?

Miesiączka – czasami towarzyszy jej skurczowy lub/i pulsujący, ostry ból w podbrzuszu, który może promieniować w stronę lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się przed okresem (bóle przedmiesiączkowe) lub w pierwszych jego dniach (bóle menstruacyjne). Czasami dodatkowymi objawami towarzyszącymi są nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, omdlenia, zaparcia, biegunka, częstomocz, tkliwość i ból piersi, znaczne obniżenie nastroju. Zwykle objawy ustępują w 2, 3 lub 4 dniu krwawienia.

Owulacja – ból w trakcie owulacji jest średnio nasilony, zazwyczaj ostry i kłujący. Występuje jednostronnie (jajnik, w którym odbywa się owulacja), w połowie cyklu miesiączkowego. Mogą mu towarzyszyć inne objawy: plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, nudności i wymioty. Związany jest z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku, wylaniem treści pęcherzyka i krwi do jamy otrzewnowej, co wywołuje jej podrażnienie, a w konsekwencji ból.

Torbiel jajnika – może dawać objawy bólowe w okolicy jajnika, w którym się znajduje. Dodatkowymi objawami torbieli mogą być: ból podczas współżycia i wypróżniania się, plamienie i krwawienia międzymiesiączkowe, nudności, wymioty, wzrost obwodu brzucha, uczucie parcia na pęcherz, ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej, zaburzenia nastroju, czasem omdlenia. W niektórych przypadkach torbiele pękają, a ich treść wylewa się do jamy otrzewnowej powodując silny stan zapalny i ostry ból.

Zapalenie – może dotyczyć sromu, pochwy, błony śluzowej macicy, przydatków, otrzewnej. Zapaleniom zwykle towarzyszy ból w podbrzuszu, a niekiedy także upławy, plamienia lub krwawienia między miesiączkami, gorączka, osłabienie, nudności, wymioty, biegunka.

Nowotwory – zazwyczaj ból pojawia się dopiero w wysoko zaawansowanym stadium nowotworu. Czasami towarzyszy mu bolesne parcie na mocz i stolec, uczucie ciężkości w dole brzucha, zwiększenie obwodu brzucha, krwawienie międzymiesiączkowe lub po menopauzie, ból i krwawienia w trakcie stosunku, obrzęki kończyn dolnych, utrata apetytu.

Endometrioza – ból pojawia się nagle. Jest kłujący. Rozpoczyna się i kończy się razem z miesiączką. Zlokalizowany jest głównie w podbrzuszu, czasami także w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, w okolicach pęcherza moczowego lub/i odbytnicy. Częstym powikłaniem jest niepłodność.

Zrosty – zrostom może towarzyszyć przewlekły, nawracający ból w podbrzuszu, o zmiennym nasileniu, często o skurczowym charakterze. Dodatkowo objawiają się one wzdęciami, nudnościami, wymiotami, spowolnieniem lub zatrzymaniem pasażu jelitowego, bólem podczas współżycia. Zrosty mogą wystąpić po operacji brzusznej, ale mogą też być związane z zapaleniem bakteryjnym lub endometriozą.

Ból zazwyczaj pojawia się w sytuacjach wystąpienia patologii w organizmie, jako objaw ostrzegawczy. Choć w obrębie samego podbrzusza może być wiele jego przyczyn, to szybkie ich zrozumienie, może pomóc w zablokowaniu rozwoju poważnej choroby. Bóle – oprócz krwawień i zapaleń – są bardzo częstym powodem wizyt ginekologicznych.


Konsultacja internistyczna220 zł
Konsultacja ginekologiczna 220 zł
Konsultacja + USG ginekologiczne400 zł
Konsultacja + USG gin. + cytologia LBC490 zł

CENTRUM MEDYCZNE

Kobieta i Matka


Umów wizytę Odbierz wyniki

Kontakt telefoniczny, smsowy lub elektroniczny:

T: 503 632 600

E: kontakt@kobietaimatka.pl

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)