HORMONALNA TERAPIA ZASTĘPCZA (HTZ)

Kulturowo i społecznie uwarunkowane przekonanie, że piękno, seksapil, dobra forma psychoemocjonalna czy witalność to domeny kobiet miesiączkujących, jest pewnym rodzajem negatywnej racjonalizacji, z którą trzeba się zmierzyć najczęściej między 51. a 52. rokiem życia. To właśnie w tym wieku większość kobiet w Polsce osiąga menopauzę (ostatnia miesiączka).
Potem druga połowa życia przebiega w formie, jaką sobie wypracujemy i w atmosferze, którą zbudujemy, w otoczeniu wybranych archetypów kobiecości, które obalimy, lub którym postanowimy hołdować.
Warto pamiętać, że według oficjalnych danych najstarsza kobieta żyła 123 lata, a według nieoficjalnych ponad 140 lat (mieszkanki doliny Hunza w Pakistanie).
W jakiej formie psychofizycznej zamierzasz pobijać te rekordy?

LEKI

Poza regularną aktywnością ruchową i zdrową dietą warto rozważyć stosowanie HTZ. Uzupełniająca terapia hormonalna w okresie przedmenopauzalnym i zastępcza terapia hormonalna w wieku pomenopauzalnym ma na celu redukcję dokuczliwych objawów, związanych z deficytami hormonalnymi. Dotyczy to między innymi estrogenów, których produkcja ustaje w okresie klimakterium. Zakres i nasilenie objawów wypadowych, ale także choroby współtowarzyszące mają znaczący wpływ na pogorszenie komfortu życia oraz na wybór rodzaju i składu leków.

Objawy okołomenopauzalne

- uderzenia gorąca i zlewne poty
- kołatanie serca
- zaburzenia nastroju, drażliwość
- zaburzenia koncentracji i pamięci - zaburzenia snu
- utrata jędrności skóry, wiotkość skóry - suchość pochwy
- wypadanie włosów

Dodatkowo hormonalną terapię zastępczą wykorzystuje się w profilaktyce chorób związanych z okresem przekwitania. Dotyczy to osteopenii i osteoporozy, kiedy to kości ulegają odwapnieniu w efekcie długotrwałych deficytów produkcji hormonów jajnikowych. Poza tym profilaktyka może także dotyczyć zachowania gęstości i jakości skóry, przeciwdziałania wypadaniu włosów, atrofii tkanek sromu i pochwy, zaleganiu moczu lub nietrzymaniu moczu, bólom stawowym oraz tyciu.

HTZ można wdrożyć około 45. życia, po zaobserwowaniu pierwszych objawów przekwitania. Rozpoczęcie jej zbyt późno, czyli dopiero około 60. roku życia, może prowadzić do przyspieszenia tworzenia się zmian miażdżycowych, udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego.
HTZ stosuje się także u kobiet pozbawionych operacyjnie narządów rodnych, bez względu na wiek pacjentki.

HORMONY ZASTĘPCZE

W terapii HTZ wykorzystuje się estrogeny naturalne, np. beta-estradiol, estriol, estron lub estrogeny zwierzęce, np. ekwilina, ekwilenina, hipulina; oraz pochodne progesteronu (terapia estrogenowo-progestagenowa, estrogen-progestogen therapy – EPT).
HTZ jest efektywną metodą w redukcji objawów wypadowych, czyli objawów które pojawiają się na skutek niedoboru hormonów płciowych, wynikającego z wygaszenia funkcji jajnika.

DROGI PODANIA HORMONÓW

- doustna w postaci tabletek
- przezskórna w postaci plastrów transdermalnych lub w postaci aerozolu; według danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Klinicznych Endokrynologów terapia przezskórna charakteryzuje się wyższym profilem bezpieczeństwa w porównaniu z doustną
- domaciczna w postaci wkładek domacicznych
- formy mieszane, gdy pacjentce zależy na zastosowaniu jak najmniejszej dawki hormonów lub ma przeciwwskazania do użycia gotowych połączeń hormonów, które są zawarte w lekach, dostępnych w aptekach

PRZECIWWSKAZANIA DO HTZ

Przeciwwskazaniami do stosowania HTZ są m.in. choroby sercowo-naczyniowe (udar mózgu, choroba niedokrwienna serca), nowotwory hormonozależne (rak piersi i rak narządów rodnych), nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, niektóre choroby układowe, neurologiczne (np.: migreny), psychiatryczne, choroby wątroby, dodatni wywiad rodzinny w kierunku żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej. Aby poznać szczegóły należy zasięgnąć opinii lekarza ginekologa. Specjalista przeprowadzi właściwy wywiad lekarski, badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych, USG piersi, a także zaleci wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych.

POWIKŁANIA PO HTZ

Należy pamiętać, żę w przypadku użycia każdego rodzaju leków istnieje ryzyko powikłań. Czasami bywają one na tyle dokuczliwe, że pacjentki decydują się, aby zakończyć leczenie. Zależą m.in. od wybranej metody, ale też od osobniczych właściwości organizmu. Stosowanie HTZ może skutkować bólami głowy, zawrotami głowy, obrzękiem i bólem piersi, skokami ciśnienia tętniczego, hiperlipidemią, trójglicerydemią, zaburzeniami metabolizmu glukozy i insuliny, nieprawidłowymi krwawieniami z dróg rodnych, zgagą, wzdęciami, chorobami pęcherzyka żółciowego, innymi. Prawidłowy dobór rodzaju i składu HTZ powinien uwzględniać predyspozycje osobnicze oraz współistniejące choroby kobiety. Aby było to możliwe, konieczna jest konsultacja lekarska.

TERAPIA ZINDYWIDUALIZOWANA

Wymienione dotąd korzyści i zagrożenia, wynikające ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej, nie dają klarownych odpowiedzi co do konkretnego sposobu podania, dawki, momentu podania czy czasu trwania terapii. Zdecydowanie się na HTZ po upływie 5 lat od menopauzy może mieć zupełnie inny wpływ na organizm niż rozpoczęcie tej samej terapii w pierwszym etapie menopauzy lub okresie przedmenopauzalnym. Natomiast ryzyko pojawienia się powikłań zależy od typu, składu i dawek hormonów, ale też od drogi podania oraz czasu stosowania leków.

Z danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Endokrynologów Klinicznych (AACE) i American College of Endocrinology (ACE) wynika, że stosowanie HTZ jako uzupełnienie niedoboru estrogenów w okresie menopauzy poprawia jakość życia kobiety i minimalizuje objawy menopauzy, ale wymaga indywidualizacji. Hormonalna terapia zastępcza przynosi najwięcej korzyści i najmniej strat, gdy jest realizowana w oparciu o zalecenia lekarza i regularne kontrole, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnego stanu zdrowia kobiety decydującej się na nią. Powinna zawsze przebiegać pod ścisłą kontrolą ginekologa.


Konsultacja ginekologiczna 220 zł
Konsultacja + USG ginekologiczne400 zł
Konsultacja + USG piersi400 zł
Konsultacja + cytologia LBC310 zł
Konsultacja + USG gin. + cytologia LBC490 zł
Konsultacja + USG gin. + USG piersi + cytologia LBC670 zł
Morfologia15 zł
Sód i potas32 zł
Lipidogram45 zł
Próby wątrobowe65 zł
Glukoza i insulina57 zł
APTT, INR, fibrynogen, D-dimery147 zł
TSH, fT3, fT490 zł

CENTRUM MEDYCZNE

Kobieta i Matka


Umów wizytę Odbierz wyniki

Kontakt telefoniczny, smsowy lub elektroniczny:

T: 503 632 600

E: kontakt@kobietaimatka.pl

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)