NIETRZYMANIE MOCZU (NTM)

Nietrzymaniem moczu (NTM) określa się jakikolwiek epizod wycieku moczu z pęcherza moczowego, niezależny od woli. Jest to problem powszechny, który dotyka co ósmą kobietę w wieku do 40 lat oraz co drugą po menopauzie. Dla większości kobiet problem jest ogromnie wstydliwy – tylko 1/3 cierpiących z powodu nietrzymania moczu konsultuje to z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu:

Wysiłkowe – charakteryzujące się bezwiednym popuszczaniem moczu bez towarzyszącego uczucia parcia, np. podczas kaszlu, kichania, wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężkich przedmiotów, a w najcięższej postaci – podczas wstawania. Schorzeniu sprzyja otyłość (NTM stwierdza się cztery razy częściej u kobiet otyłych niż szczupłych), menopauza i okres pomenopauzalny, ciąża i porody (zwłaszcza zabiegowe), przewlekły kaszel, duża masa urodzeniowa dziecka, obniżenie narządu rodnego, częste infekcje dróg moczowych, zaparcia, ciężka praca fizyczna. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest zwykle wynikiem osłabienia lub uszkodzenia mięśni i powięzi dna miednicy, bądź uszkodzeniem zwieracza cewki moczowej.

Naglące – charakteryzuje się nagłym i nieprzewidywalnym wyciekiem moczu. Przyczyną tej postaci jest pęcherz nadreaktywny, który kurczy się domagając opróżnienia nawet wtedy, gdy zgromadzi się w nim niewielka ilość moczu. Może to być skutek nieprawidłowej kontroli nerwowej nad czynnością dolnych dróg moczowych, do czego mogą doprowadzić przewlekłe i nawracające infekcje układu moczowego albo uszkodzenia mechaniczne. Inny powód to choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, demencja starcza, a także powikłania polekowe.

Mieszane – będące połączeniem wysiłkowego z naglącym nietrzymaniem moczu.

Z przepełnienia – występuje wskutek przepełnienia pęcherza moczowego i znacznego rozciągnięcia jego ścian, daje uczucie niemożności całkowitego opróżnienia pęcherza. Tak zwane zaleganie moczu może doprowadzić do namnażania się bakterii i zapalenia układu moczowego.

Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu zwiększają:

● ciąża i poród
● osłabienie dna miednicy mniejszej lub wypadanie narządu rodnego
● otyłość
● praca fizyczna, dźwiganie
● nieprawidłowe wypróżnianie się lub zaparcia
● przebyte zabiegi operacyjne w obrębie miednicy mniejszej
● choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, czy przebiegająca z kaszlem przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
● niedobór estrogenów związany z okresem menopauzalnym - odsyłamy do zakładki MENOPAUZA
● starzenie się
● przyjmowanie niektórych leków (np. benzodiazepiny)

Nietrzymanie moczu dotyka wiele kobiet. Nie należy czuć zawstydzenia, rozmawiając o swoich objawach ze specjalistą. Kobieta cierpiąca z powodu NTM, powinna skonsultować się z lekarzem. Bez podjęcia leczenia, objawy będą się nasilać, powodując coraz większy dyskomfort czego konsekwencją będzie pogorszenie jakości życia. Jest wiele metod radzenia sobie z tym schorzeniem, lekarz postara się dobrać najskuteczniejszą z nich.


Konsultacja ginekologiczna 220 zł
Konsultacja ginekologiczna i dobranie pessara (z kosztem pessara)od 470 zł
Laserowe wspomaganie leczenia nietrzymania moczu1500 zł
Konsultacja nefrologiczna220 zł
Bad. mikrobiologiczne moczu100 zł

CENTRUM MEDYCZNE

Kobieta i Matka


Umów wizytę Odbierz wyniki

Kontakt telefoniczny, smsowy lub elektroniczny:

T: 503 632 600

E: kontakt@kobietaimatka.pl

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)