POLIPY I MIĘŚNIAKI MACICY

Polipy w macicy

Polipy są wynikiem nieprawidłowego wytwarzania hormonów (nadmiar estrogenów), które przyczynia się do nadmiernego namnażania się komórek błony śluzowej w jamie macicy lub w kanale szyjki macicy. Są charakteryzowane jako łagodne zmiany nowotworowe. Zagrożeniem jest możliwość ich zezłośliwienia, dlatego należy usuwać polipy po ich rozpoznaniu. Usunięcie zmian jest jednocześnie procedurą diagnostyczną i leczniczą.

Mięśniaki macicy

Mięśniaki są także łagodnymi zmianami nowotworowymi. Na skutek stymulacji hormonalnej następuje nieprawidłowa przebudowa tkanki mięśniowej macicy.

Do czynników ryzyka rozwoju mięśniaków macicy należą:

● dodatni wywiad rodzinny w kierunku mięśniaków macicy
● długi odstęp od ostatniego porodu
● choroby tarczycy
● otyłość
● nadciśnienie tętnicze
● spożywanie mleka sojowego
● wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki i późne wystąpienie menopauzy
● pochodzenie afroamerykańskie
Występują nawet u 80% kobiet, wywołując symptomy u 50% z nich. Najczęstszymi objawami są obfite i przedłużone krwawienie miesiączkowe bądź pozamiesiączkowe. Do innych objawów należą: niedokrwistość spowodowana obfitymi krwawieniami, ucisk i ból w obrębie miednicy mniejszej oraz częste parcie na mocz lub kał. Mięśniaki wykazują dużą różnorodność pod względem wielkości, dynamiki wzrostu, lokalizacji. Zmiany umiejscowione w pobliżu jamy macicy (mięśniaki podśluzówkowe) mogą przyczyniać się do obfitych krwawień miesiączkowych bardziej niż znajdujące się w innej lokalizacji. Przyporządkowywanie innych objawów określonemu typowi mięśniaka, wielkości guza czy lokalizacji nie jest możliwe. Mimo tak dużej różnorodności, mięśniaki traktowane są jako jedna jednostka chorobowa. Leczenie polegaja na wyłuszczeniu mięśniaków lub usunięciu macicy.

USG przezpochwowe

W większości przypadków polipy i mięśniaki nie dają objawów bólowych ani nie powodują nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, a zmiany są wykrywane przy profilaktycznym badaniu ultrasonograficznym narządu rodnego lub w trakcie przeprowadzanej diagnostyki niepłodności.


Histeroskopia400 zł
Konsultacja ginekologiczna 220 zł
Konsultacja ginekologiczna + USG przezpochwowe 400 zł
Usunięcie polipa z szyjki macicy 900 zł
Usunięcie polipa z jamy macicy 1400 zł
Wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy 2800 zł
Wyłuszczenie mięśniaków macicy od 9000 zł

CENTRUM MEDYCZNE

Kobieta i Matka


Umów wizytę Odbierz wyniki

Kontakt telefoniczny, smsowy lub elektroniczny:

T: 503 632 600

E: kontakt@kobietaimatka.pl

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)