STANY ZAPALNE, UPŁAWY

Duża część konsultacji ginekologicznych skupia się wokół zapaleń w obrębie narządów rodnych, głównie pochwy i sromu. Podłożem zapaleń najczęściej są infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe oraz pasożytnicze. Nie wolno jednak zapominać o tym, że poza biologicznymi czynnikami infekcyjnymi czy biologicznymi czynnikami immunologicznymi, czasami przyczyną zapaleń są także czynniki fizyczne bądź chemiczne.

INFEKCJE

Wiele z infekcji sromu czy pochwy wynika z zakażenia/zarażenia się chorobotwórczymi drobnoustrojami podczas współżycia, kąpieli w basenie lub jacuzzi, użycia hotelowego ręcznika, bądź skorzystania z toalety publicznej. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie szczególnych zasad higieny, głównie przez kobiety, które mają tendencję do nawracających infekcji pochwy i sromu. Więcej informacji na ten temat uzyskasz podczas konsultacji.

VAGINOZA BAKTERYJNA

Inny mechanizm biologiczny polega na zaburzeniu prawidłowego, czyli kwaśnego odczynu w pochwie. Sprzyja to rozwojowi bakterii (Gardnerella vaginalis), które fizjologicznie występują w tym środowisku , ale w zdecydowanie mniej licznych koloniach. Po przekroczeniu umownych stężeń tych bakterii, w pochwie zaczyna się stan zapalny, który może objawiać się upławami, pieczeniem, swędzeniem, bólem, a nawet plamieniem czy dyskomfortem podczas współżycia. Warto pamiętać aby po wyleczeniu vaginozy bakteryjnej, zadbać o utrzymanie kwaśnego pH w pochwie używając odpowiednich preparatów.

UPŁAWY

Wiele infekcji pochwowych przebiega z upławami, czyli z wyciekającą wydzieliną w kolorze białym, żółtym, zielonkawym lub szarym, która może mieć konsystencję wodnistą, emulsyjną, budyniowatą, twarożkowatą, a także mieszaną. Między innymi w zależności od specyfiki upławów i objawów towarzyszących (ból brzucha, częstomocz, plamienia, ból przy współżyciu, inne), długości ich występowania, a także ewentualnego charakteru nawrotowego lekarz dobiera odpowiednie leczenie.

SROM

Na sromie mogą występować izolowane objawy choroby zapalnej. Należą do nich m.in. pęcherzyki, grudki, przeczosy, zaczerwienienie, zbielenie, nacieki zapalne, zgrubienie, ścienienie, swędzenie, pieczenie, kłucie, ból. Wyleczenie ich wymaga często dodatkowej diagnostyki, o której zadecyduje lekarz podczas wizyty.

UKŁAD MOCZOWY

Zdarza się, że przy zaawansowanych infekcjach pochwy i sromu dochodzi do zainfekowania układu moczowego, co objawia się bólem cewki przy oddawaniu moczu, bólami brzucha, częstomoczem, w tym koniecznością częstego oddawania moczu w nocy, bólami nerek, gorączką. Wówczas dobrze jest wykonać posiew moczu i pokazać lekarzowi jego wynik, aby terapia mogła być szybsza i skuteczniejsza.

PŁODNOŚĆ

W przypadku niektórych infekcji narządów rodnych, które mają charakter przewlekły i wstępujący na trzon macicy oraz przydatki, może dojść do zaburzeń płodności. Jednak nie każda infekcja kończy się niedrożnością jajowodów, czy zmianami w endometrium, które utrudniają zajście w ciążę. Wykonanie panelu urogenitalno-mikrobiologicznego pomoże w weryfikacji przyczyny infekcji.

BÓLE STAWOWE

Zainfekowanie organizmu kilkoma grupami drobnoustrojów bakteryjnych może powodować odległe względem narządu rodnego powikłania. Dla przykładu Chlamydia i Ureaplasma czasami przyczyniają się do bólów stawowych, które mogą być zlokalizowane w jednej grupie stawów lub występować wieloogniskowo. Wówczas zastosowanie odpowiedniej antybiotykoterapii pomaga w zniesieniu uciążliwych objawów chorobowych.

RESUME

Chociaż większość stanów zapalnych pochwy i sromu nie doprowadza do poważnych, długoterminowych powikłań, to jednak ze względu na ich wielką uciążliwość dla kobiet, doświadczanie dyskomfortu w codziennym życiu, przy poruszaniu się, przy współżyciu, a także mało higieniczny charakter ich przebiegu, należy je zwalczać jak najszybciej. Skuteczne diagnostyka i leczenie – zwykle obojga partnerów, są kluczowe dla wspólnego zdrowia oraz komfortu.


Konsultacja ginekologiczna 220 zł
Konsultacja z zakresu ginekologii dziecięcej 220 zł
Panel urogenitalno-mikrobiologiczny 310 zł
Zdrowa partnerka - PAKIET 2 200 zł
Zdrowa partnerka - PAKIET 3 300 zł
HPV - 41 genotypów 330 zł
HIV z krwi50 zł
Antygen Hbs40 zł
Przeciwciała anty-HCV50 zł
Kiła40 zł
Posiew moczu100 zł
USG ginekologiczne200 zł

CENTRUM MEDYCZNE

Kobieta i Matka


Umów wizytę Odbierz wyniki

Kontakt telefoniczny, smsowy lub elektroniczny:

T: 503 632 600

E: kontakt@kobietaimatka.pl

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)