Menopauza i atrofia pochwyCzas menopauzy to nowy etap w życiu kobiety. Zachodzące w organizmie zmiany, dotyczą także narządów intymnych, które ulegają procesowi starzenia wraz ze spadkiem poziomu estrogenu. Błona śluzowa pochwy traci elastyczność, staje się słabo nawilżona i odżywiona. Jednak są medyczne sposoby, aby zatrzymać tego typu procesy i/lub zredukować ich efekty. Laserowe leczenie atrofi błony śluzowej pochwy powoduje gruntowną odbudowę błony śluzowej pochwy.

Dla kogo wskazany jest zabieg laserem dopochwowym?

Zabieg przeznaczony jest dla Pacjentek odczuwających dolegliwości i dyskomfort spowodowane atrofią błony śluzowej pochwy, w tym: suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego

Jak przebiega zabieg laserowy?

Zabiegi laserowe nie wymagają od Pacjentki szczególnych przygotowań, ponieważ są w większości bezbolesne, w pozostałych przypadkach jest stosowane znieczulenie miejscowe. W czasie zabiegu do wnętrza pochwy zostaje wprowadzona głowica lasera, która emituje wiązkę o długości fali 10600 nm. Wpływa ona bezpośrednio na błonę śluzową pochwy stymulując aktywację fibroblastów (które produkują nowy kolagen) i przywracają jej strukturę do stanu sprzed atrofii. Czas trwania zabiegu wynosi 10-30 min.

Czy zabieg laserem dopochwowym jest jednorazowy czy konieczne jest powtórzenie?

Konieczność powtórzenia zabiegu zależna jest od stopnia nasilenia dolegliwości oraz od osobniczej podatności na wiązkę laserową.

Jak długo trwa rekonwalescencja poza biegu?

Zabieg przy użyciu lasera dopochwowego Reborn UltraFrax jest na tyle mało inwazyjny, że nie wymaga okresu rekonwalescecji. Przez kilka godzin po zabiegu może być odczuwalny niewielki dyskomfort. Bezpośrednio pa zabiegu może także wystąpić obrzęk w obrębie obszaru poddanego działaniu lasera. Ustępuje on po kilku dniach. Należy wstrzymać się od aktywności seksualnej, kapieli w wannie, korzystania z kąpielisk i basenów do czasu wystąpienia pierwszej miesiączki po zabiegu.

Kiedy widać efekty po zabiegu?

Zredukowanie dolegliwości następuje stopniowo wraz z odnową błony śluzowej. Pierwsze efekty odczuwalne są już po miesiącu od przeprowadzenia zabiegu i utrzymują się 1-1.5 roku. Niekiedy zabieg należy powtórzyć dwu- a nawet trzykrotnie.

Przeciwwskazania – zabieg laserowy nie może się oodbyć w przypadku obecności:

  • aktywnego stanu zapalnego w obrębie układu moczowo-płciowego
  • nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego z tarczy szyjki macicy
  • aktywnych zmian nowotworowych, lub leczenia nowotworowego 5 lat wstecz
  • niehormonalnej wkładki wewnątrz macicy
  • zmian anatomicznych pochwy
  • uszkodzonej skóry w okolicach intymnych
  • ciąży
  • miesiączki
Zaletą laserowego leczenia atrofi błony śluzowej pochwy jest bezbolesność oraz mała inwazyjność, a tym samym brak okresu rekonwalescencji, który z kolei jest konieczny w przypadku ginekologicznych procedur operacyjnych. Zabieg nie wymaga nacięć ani zakładania szwów, co wyklucza powstawanie blizn. Jedynym efektem ubocznym może być niewielki dyskomfort podczas i po zabiegu oraz krótkotrwały obrzęk okolic intymnych.


Ginekologia estetyczna

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej mają na celu poprawę wyglądu i funkcjonalności żeńskich narządów płciowych.

Kontakt

Kobieta i Matka

CENTRUM MEDYCZNE

Adres:

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)

Telefon:

Zadzwoń między 10.00 a 18.00
- od poniedziałku do soboty -
i umów się na wizytę

503 632 600